یکی از انواع ویزای اقامت دائم استرالیا ویزای ۴۸۹ می باشد . ویزای ۴۸۹ درواقع ویزای مهارتی است که دولت استرالیا برای جذب متخصصین باتجربه طراحی و مراحل آنرا بسیار ساده نموده و به نسبت سالیان قبل جذب متخصصین اکنون سریع انجام میشود و   براساس دانش زبان انگلیسی , سن , مدرک تحصیلی و سابقه کار می باشد. به هریک از این موارد امتیاز مشخصی تعلق می گیرد، برای اقدام  این ویزا نیاز است مجموع امتیازات شما حداقل به ۵۵ برسد و۱۰ امتیاز باقی مانده را از طریق اسپانسرشیپ استانی یا اسپانسرشیپ بستگان بدست آورید و به امتیاز ۶۵ برسید. همچنین برای تمام اعضای خانواده میتوان بصورت همزمان این ویزا را اخذ کرد. دراین نوع ویزای اقامتی شما باید ۲ سال اول زندگی خود را درایالتی که اسپانسر شمـا دعوت نامه داده است زندگی وکار کنید، و یا در همان ایالت که بستگان شما در آن هستند، اقامت نموده و حداقل یکسال از این دوره را کار مرتبط یا غیرمرتبط انجام دهید. به این ترتیب پس از ۲ سال می توانید براحتی اقامت دائم استرالیا را دریافت نماییـــــد.

با ۲ روش می توان برای اخذ ویزای ۴۸۹ اقدام نمود:

۱- اسپانسرشیپ برای ویزای ۴۸۹ از یک ایالت ازمناطق کم جمعیت استرالیا: اگر میخواهد یک ایالت اسپانسرشیپ یا دعوتنامه ارائه نماید باید نه تنها رشته شما در لیست مشاغل استرالیا باشد بلکه با لیست ایالتی هم مطابق باشد.

۲ – اسپانسرشیپ فامیلی یا بستگان : اگر اقوامی در استرالیـــا دارید که دارای اقامت استرالیا هستند و در  ایالتی  زندگی می کنند که لیست بلند مدت مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی شما دارد، می توانید به عنوان اسپانسر خود معرفی نمایید.

شرایط اولیه لازم برای دریافت ویزای ۴۸۹ استرالیا

جهت دریافت ویزا ۴۸۹ استرالیا باید:

 • از ایالت حائزشرایط یا یکی از بستگان دعوتنامه دریافت کرد.
 • مدرک تحصیلی را ارزیابی و معادل مدرک استرالیایی نمود.
 • سن تان کمتر از ۴۴ سال تمام باشد.
 • حداقل نمره آیلتس شما ۶ یا معادل آن باشد.
 • جمع امتیازات براین اساس به حداقل ۵۵ امتیاز رسیده باشد که با ۱۰ امتیاز اسپانسرایالتی یا فامیلی، به ۶۵ امتیاز برسد.

مراحل اقدام برای دریافت ویزای ۴۸۹ استرالیا

مرحله ۱: انتخاب مهارت و رشته از لیست جدید مشاغل استرالیا

اگر بستگانی در استرالیا دارید که اقامت استرالیا را دارند و دریکی این ایالات زندگی می کننــــد، مهارت مرتبط با تخصص خود را از فهرست جدید مشاغل مورد نیازهمان ایالت انتخاب کنید. میتوانید با ما تماس بگیرید.باتوجه به اینکه انتخاب کد رشته بسیار حساس و تخصصی است، دیده شده که افراد بعلت آگاهی اندک و به دلیل شباهت، انتخاب اشتباه داشته اند و درنتیجه شرایط ایالات و امتیازات برای دعوت نامه مناسب را ازدست داده اند.

مرحله ۲: امتیاز شماری

در این مرحله امتیاز تک تک مهارت ها محاسبه  می شود، حداقل امتیاز لازم جهت مهاجرت به استرالیا جمعا ۶۵ امتیاز است. با داشتن حداقل ۵۵ امتیاز و گرفتن ۱۰ امتیاز کمکی ازاسپانسرکننده، به حداقل ۶۵ امتیاز لازم خواهید رسید.

مرحله ۳: ارزیابی مدارک

این مرحله مهم یکی از حساس ترین مراحل دریافت اقامت از طریق ویزای مهارتی است. این مرحله از ۷ تا ۱۲۰  روز ممکن است به زمان نیاز داشته باشد. توجه فرمایید که بطورعام دراین مقطع و همزمان با ارزیابی مدارک تحصیلی، مدرک زبان خود را نیز ارائه دهید. البته گاهی برخی از سازمان های ارزیابی کننده داشتن مدرک زبان را دراین مقطع الزام نمی کنند. اسسمنت مدارک، هزینه ای بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلاراسترالیا داشته که بستگی به سازمان ارزیابی کننده دارد.

مرحله ۴: ثبت نام در EOI

دراین مرحله مدارک ارزیابی شده درسامانه EOI ثبت میشوند تا با محاسبه امتیاز، مهاجرت شما به استرالیا در نوبت بررسی قرار گیرد و در صورتی که حداقل ۶۵ امتیاز داشته باشید در نوبت دریافت دعوت نامه قرارمی گیرید. طول زمان این مرحله مشخص نیست و بستگی به رقابت افرادی دارد که در نوبت قرار دارند. در صورتیکه امتیاز شما کافی نباشد می توانید بعد از ثبت نام در EOI امتیاز خود را افزایش داده و مجدد به پرونده اضافه نمایید. دقت کنید که فقط تا قبل از گرفتن دعوت نامه می توانید امتیاز خود را اضافه نموده و بعد از صدور دعوت نامه امکان افزایش امتیاز نیست.

مرحله ۵: دریافت دعوتنامه برای ویزای ۴۸۹

دراین مرحله شما از EOI دعوتنامه ای دریافت می کنید که می توانید برای ویزا اقدام کنید.

دراین مرحله متقاضی باید از یکی از مناطق کم جمعیت اسپانسرشیپ ایالتی دریافت کرده تا بتواند ۱۰ امتیازکمکی را بدست آورد. اگریکی از اقوام اسپانسر شماست نیازی به اسپانسرشیپ مناطق کم جمعیت نداشته و می توانید اسپانسرشیپ اقوام  را دریافت نمایید.

مرحله ۶: شیرین ترین قسمت پروسه ویزا

بعد از دریافت دعوتنامه ، ۶۰ روز فرصت دارید مدارک خود را کامل کنید. معاینات پزشکی و بررسی پلیس برای نفر اصلی و همراهان در این مرحله انجام میشود. بعد از اینکه مدارک خود را تکمیل و ارسال کردید ویزای شما طی مدت ۱ تا ۶ ماه صادر گردیده و بدست تان خواهد رسید.

هزینه های ویزای ۴۸۹ استرالیا

هزینه های دولتی مستقل ازهزینه های وکیل و ترجمه مدارک ویزای مهارتی ۴۸۹ استرالیا که مستقیما به اداره مهاجرت استرالیا پرداخت می شود عبارتنداز:

 • مبلغ ویزا برای نفر اصلی ۳۷۵۵ دلار استرالیا
 • مبلغ ویزای نفر همراه ۱۸۷۵ دلار استرالیا
 • مبلغ ویزا برای فرزندان هر کدام ۹۲۰ دلار استرالیا

هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی بسته به سازمان ارزیابی کننده بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار استرالیا . اگر نفرهمراه نیز احتیاج به ارزیابی مدارک داشته باشد این هزینه دوبرابر میشود.

حداقل مدارک لازم ویزای مهارتی ۱۸۹ استرالیا

گذرنامه با حداقل ۶ ماه تا ۱ سال اعتبار باقی مانده برای کلیه اعضاء
کارت ملی تمام اعضاء
شناسنامه تمام اعضاء
یک قطعه عکس گذرنامه ای جدید برای تمام اعضاء
کارت پایان خدمت جهت آقایان
مدارک تحصیلی و ریز نمرات تایید شده همه مقاطع مورد نیاز
رزومه
مدرک معتبر زبان انگلیسی نفر اصلی و همراه بالای ۱۸ سال
مدارک شغلی و سابقه کار اعم ازسوابق بیمه ، فیش حقوقی ، گواهی کار و …

نکته : دقت در تهیه این مدارک بسیار مهم هستند و باید تمام جزئیات درهربند رعایت شوند.

حداقل زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای ۴۸۹ استرالیا

باتوجه به اینکه زمان های صرف شده در هر مرحله نامشخص اند، نمیتوان بدقت محاسبه و پیش بینی نمود اما از شروع یعنی زمان عقد قرارداد باوکیل تا مرحله آخر یعنی اخذ ویزا کمتر از یکسال نیست. همچنین به تجربه دیده شده که پرونده هایی تامدت سه سال نیز بطول انجامیده اند.

دارندگان ویزای ۴۸۹ استرالیا

پس از دریافت ویزای ۴۸۹ یا همان اقامت دائم استرالیا ، شما باید طبق موعد مقرری که مسئول پرونده برایتان معین می کند به استرالیا سفر نمایید تا اجازه پرواز شما باطل نشود. بعد از First Entry  شما محدودیتی برای رفت و آمد نداشته و میتوانید تا ۴ سال به استرالیا رفت وآمد نمایید ولی باید ۲ سال اول زندگی خود را در همان ایالتی باشید که تعهد داده اید و یکسال را کار مرتبط یا غیرمرتبط انجام دهید. بعد از مدت مقرر می توانید در هر ایالتی که دوست دارید زندگی کنید.

افرادی که از طریق ویزای ۴۸۹ استرالیا به آن کشورمهاجرت می کنند می توانند:

 • با توجه به مشخصات این ویزا که به یک منطقه محدود شده در آن منطقه ۲ سال زندگی و ۱ سال کار کنند .
 • اگر فرزندی در خاک استرالیا بدنیا آورند فرزند ایشان شرایط دریافت همین ویزا را دارد .
 • فرزندان خود را رایگان به مدرسه بفرستند.
 • از وام خرید خانه استفاده کنند.
 • برای مدت ۴ سال به داخل و خارج استرالیا سفرکنند و از ویزای اقامت ۴۸۹ خود استفاده نمایند.
 • اقامت خانواده خود را نیز دریافت وحتی بطور همزمان با اولین سفرخود آنهارا به استرالیا ببرند .

سرانجام ویزای ۴۸۹ استرالیا

به محض اینکه دوره تعهد ۲ سال مدت زندگی و یک سال کار تمام شد، متقاضی می تواند جهت دریافت اقامت دائم از طریق ویزای ۸۸۷ اقدام کند. در این مرحله شرط  سن، رشته و زبان یا امتیاز شماری نداشته و می تواند براحتی ویزای اقامت دائم را دریافت کند.